Wiedza o tym, jak funkcjonuje organizm człowieka to kluczowe elementy podstawowego wykształcenia. Szczególne znaczenie ma poznanie procesów związanych z płodnością. Każdy powinien wiedzieć jak dochodzi do zapłodnienia i ciąży. W równym stopniu jest to ważne dla kobiet, jak i mężczyzn. Decyzja o posiadaniu dziecka jest jedną z najpoważniejszych w życiu. Świadome planowanie rodziny świadczy o dojrzałości i odpowiedzialności partnerów.

Popęd seksualny jest jednym z najsilniejszych u człowieka. Chęć partnerów do rozładowania napięcia seksualnego, pragnienie bliskości – to sytuacje o wiele częstsze, niż świadome dążenie do ciąży. Naturalną koniecznością tej sfery życia człowieka jest możliwość skutecznej kontroli nad płodnością. Metody umożliwiające współżycie seksualne bez obaw o powstanie niepożądanej ciąży nazywamy antykoncepcją. Jak dotąd nie wynaleziono skutecznych metod antykoncepcji farmakologicznej do zastosowania u mężczyzn. Antykoncepcyjne leki hormonalne dedykowane są kobietom. O wyborze metody antykoncepcyjnej decyduje lekarz ginekolog. Wybór konkretnej metody to również decyzja kobiety. Różne sposoby podawania leków hormonalnych – doustnie, przezskórnie, dopochwowo, w formie zastrzyków, czy też hormonalnych wkładek domacicznych – mogą być w różny sposób akceptowane przez kobiety. Leki hormonalne przepisywane są na receptę. Ginekologiczne badania profilaktyczne są podstawą dbałości o zdrowie kobiet. W przypadku stosowania hormonalnych metod antykoncepcji regularnie wykonywane badania profilaktyczne nabierają szczególnego znaczenia. Większość groźnych nowotworów narządów płciowych u kobiet wykazuje zależność szybkości rozwoju od środowiska hormonalnego. Może się zdarzyć, że nie wykryty nowotwór piersi będzie rósł szybciej , jeśli w tym czasie stosowane będą np. antykoncepcyjne tabletki hormonalne.

Stosowanie hormonalnych metod antykoncepcyjnych jest bezpieczne i posiada również inne pożądane efekty działania, jak zmniejszenie dolegliwości związanych z cyklem miesiączkowym, ograniczenie ryzyka torbieli jajników, obniżenie ryzyka niebezpiecznych nowotworów jajnika i jelita grubego. Warto, jeszcze raz podkreślić, że powyższe korzyści zdrowotne uwarunkowane są regularnym wykonywaniem badań profilaktycznych .