Hormonalna terapia okresu przekwitania

Życie i zdrowie kobiet jest kształtowane przez aktywność jajników. Od życia płodowego do późnej starości obserwować można wpływ regulacji hormonalnej na funkcjonowanie organizmu kobiety.

Poznanie mechanizmu działania hormonów płciowych – estrogenów, pozwoliło zrozumieć ich wpływ na zdrowie kobiet oraz poznać skutki ich niedoboru w postaci obniżenia jakości życia i rozwoju określonych schorzeń. Około 1/3 życia kobiet przypada na okres braku hormonów płciowych. Taka sytuacja wywołuje obniżenie wyższych funkcji mózgu, niebezpieczne zaburzenia ciśnienia tętniczego, przyspieszone tempo rozwoju miażdżycy i wzrost ryzyka chorób układu krążenia. Powstają w tym czasie zmiany zanikowe w układzie moczowym i narządach płciowych.

Osłabieniu ulega również struktura wewnętrzna kości, co prowadzi do rozwoju osteoporozy.

Najskuteczniejszym sposobem ograniczenia rozwoju dolegliwości i schorzeń okresu przekwitania jest stosowanie systemowej terapii hormonalnej. Wymaga to systematycznego wykonywania odpowiednich badań profilaktycznych i wizyt u specjalisty. Celem hormonalnej terapii okresu przekwitania jest obniżenie ryzyka rozwoju chorób bezpośrednio związanych z brakiem estrogenów i znacząca poprawa jakości życia kobiet w tej grupie wiekowej. Wymaga to indywidualnego dopasowania terapii, oceny ewentualnych przeciwwskazań i regularnie wykonywanych badań profilaktycznych. Warto zadbać o swoje zdrowie jak najwcześniej uzupełniając niedobory hormonalne. Ryzyko rozwoju raka piersi, jako bezpośredni skutek stosowania estrogenów, nie zostało potwierdzone klinicznie. Niemniej jednak, w każdym przypadku to lekarz i pacjentka wspólnie podejmują decyzję, jak złagodzić wpływ braku hormonów płciowych w okresie przekwitania.