Współczesna medycyna oraz położnictwo XXI wieku zaleca, aby kobiety planujące zajście w ciąże  zostały objęte opieką przedkoncepcyjną. Ta specjalistyczna forma poradnictwa i opieki ma na celu stworzenie jak najkorzystniejszych warunków powstania ciąży, tak, aby możliwie wyeliminować czynniki szkodliwe dla płodu i ciężarnej. Tak więc ginekolog prowadząc badania profilaktyczne, powinien aktywnie pytać swoje pacjentki o plany reprodukcyjne. Jeśli pacjentka nie wyklucza ciąży, należy zwrócić szczególną uwagę na postępowanie przedkoncepcyjne. Składa się na to kilkumiesięczna suplementacja indywidualnie dobranym preparatem zawierającym kwas foliowy, porada dotycząca diety i unikania ryzykownych zachowań mogących zwiększyć ryzyko poronienia lub wrodzonych wad płodu. Ponadto wyeliminowanie ognisk zapalnych takich jak ubytki próchnicze w uzębieniu, czy inne ogniska zapalne, jak choroby zatok, ucha itp. W sytuacji planowanej ciąży zwraca się szczególną uwagę na wyniki badań profilaktycznych oraz warto wykonać badania oceniające możliwości rozrodcze obojga partnerów. W ostatnim ćwierćwieczu  obserwuje się znaczące obniżenie możliwości posiadania potomstwa zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Bez wykonania specjalistycznych badań w tym kierunku, nie sposób ocenić stanu rozrodczego pary starającej się o dziecko. Badania takie nie są inwazyjne, a ich koszt jest niewysoki.

Kiedy kobieta podejrzewa, że jest w ciąży (dodatni test ciążowy, subiektywne objawy ciążowe) – powinna skontaktować się ze swoim ginekologiem. Od bardzo wczesnych etapów rozwoju ciąży powinny być przeprowadzane badania diagnostyczne oceniające prawidłowość rozwoju płodu oraz stan zdrowia ciężarnej. Ważne jest również założenie położniczej dokumentacji ciężarnej – karty przebiegu ciąży. Dokument ten jest źródłem informacji dla ciężarnej, prowadzącego położnika, jak również innych specjalistów medycznych, którzy mogą mieć kontakt z ciężarną. Wreszcie pod koniec trwania ciąży, to właśnie między innymi na podstawie dokumentacji położniczej, podejmowane są decyzje o przyjęciu ciężarnej do oddziału położniczego.

Przebieg ciąży wymaga kontroli funkcjonowania organizmu ciężarnej oraz rozwoju płodu.

W tym celu wykonywane są badania laboratoryjne oraz szczegółowa ocena ultrasonograficzna ciężarnej i płodu. Badania takie odbywają się podczas wizyt położniczych co 3-4 tygodnie. Dodatkowo, 2-3 x w czasie całej ciąży, powinny zostać przeprowadzone specjalistyczne badania mające na celu diagnostykę wszelkich nieprawidłowości rozwoju płodu. Badania takie przeprowadzane są przez specjalistów posiadających doświadczenie w wykrywaniu wszelkich form nieprawidłowego rozwoju wewnątrzmacicznego płodu. Systematyczne wizyty położnicze składają się również z badań ultrasonograficznych, jednak badania prenatalne powinny być przeprowadzane przez lekarzy doświadczonych w tej właśnie dziedzinie.

Obecne pokolenia młodych kobiet znacznie odbiegają budową anatomiczną i ogólnym stanem zdrowia od swoich pokoleniowych poprzedniczek. Ciąży nie traktuje się jak choroby, niemniej jednak opieka położnicza nad ciężarną jest w dzisiejszych czasach bardzo ważnym czynnikiem decydującym o przyjściu na świat zdrowego dziecka.